Pilleri Çöpe Atmıyorum, Geri Dönüşüme Yolluyorum
06 Aralık 2019

3985cae1-8ab4-4c0a-887c-79d4b4c85305.jpg
Pillerin insan sağlığı ve doğaya verdiği zararlardan yola çıkan körfez belediyesinin  ev ve işyerlerine yerleştirdiği atık pil kutusu projesine, Körfez Ağız ve Diş Sağlığı olarak olarak destek veriyoruz.

Körfez Belediyesinin  ATIK PİL TOPLAMA PROJESİ'ne destek amacıyla Körfez Ağız ve Diş Sağlığı olarak tüm kliniklere ve tüm idari  birimlere pil kutuları yerleştirilerek ile hasta yakınları ve personelimizden piller toplanarak körfez belediyesine iletilmektedir.

ATIK PİLLER doğal yaşama ve insana zararlı ağır metaller içerir:

Piller, kağıt, metal ve cam gibi atıklara göre daha az hacme sahip olmalarına rağmen, onlardan binlerce kat daha fazla doğal yaşama ve insan sağlığına zararlı maddeler içermektedir.

CIVA: Cıva oksit pilindeki cıva miktarı 800 ton içme suyunu kullanılamaz hale getirmektedir. İçme suyu veya gıda zinciri ile insan vücuduna giren cıva; kansere, sağırlık gibi nörolojik bozukluklara, böbrek, karaciğer ve beyin dokularının tahribine, sakat doğumlara neden olmaktadır.

KADMİYUM: Vücutta yarılanma ömrü 10-25 yıldır. Vücudun kalsiyum yerine kadmiyum depolaması nedeniyle kemik yapısı zayıflar, ileri safhalarda öksürmek bile kemiklerin kırılmasına neden olur.

KURŞUN: Kemik ve diş gibi sert dokularda yarılanma ömrü 20 yıldır. Demir ve kalsiyum eksikliği, D vitamini fazlalığı olan vücutlarda kurşun daha fazla birikir. 0-6 yaş grubu çocuklar yetişkinlere göre 4 kat daha fazla etkilenir. Sağırlığa ve kansızlığa, böbrek ve beyin iltihaplanmasına, kısırlığa, kansere ve dolaylı ölümlere neden olur. Kurşun pillerin iyi bir geri dönüşüm oranı vardır. İngiltere'de 1997 yılında toplam satışın yüzde 90'ına karşılık gelen 95 bin ton pil geri kazanılmıştır.