Evde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti İçin Nereye Başvurulur?
06 Aralık 2019

EVDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

 

KORUYUCU DİŞHEKİMLİĞİ HİZMETLERİ

Hastanın kendisinin ve/veya bakımı üstelenen kişilerin ağız hijyeni konusunda eğitilmesi özellikle çocuk hastalarda bölgesel flour uygulaması, füssur koruyucu uygulamaları

 

CERRAHİ

Hastanın sistemik problemi ( kalp hastalığı, şeker hastalığı vs.) yoksa basit diş çekimnleri

 

DİŞ VE DİŞETİ ENFEKSİYONLARI İÇİN MEDİKASYON

 

PROTEZ:

Daha önce yapılmış protezlerin kontrolünün yapılması, hareketli protez, kron-köprü yapıştırılması, vuruk alımı, kroşe, diş ilavesi, kırık tamiri, besleme ve yumuşak astar uygulamaları.

 

BASİT DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

 

KİMLER FAYDALANABİLİR:

Merkezimize gelemeyecek durumda olup Merkezimizden ağız ve diş sağlığı hizmeti almak isteyen evde takibi zorunlu engelli (fiziksel ve mental), yatağa bağımlı ve benzeri durumda olan hastalara kendi ev ortamlarında ağız ve diş sağlığı hizmetleri sunulmaktadır.

 

BAŞVURU NASIL YAPILIR:

Hizmete ihtiyaç duyan hastalar ve yakınları 444 38 33 nolu başvuru hattını arayarak koordinasyon merkezine, aile hekimleri aracılığıyla ayrıca Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin bünyesindeki birimlere, toplum sağlığı merkezine veya bizzat gelerek müracaat yapabilirler.

 

BAŞVURU DEĞERLENDİRİLMESİ:

Evde Ağız ve Diş Sağlığı hizmeti almak için başvuran kişi veya aile bireylerine değerlendirme sonucunda, olumlu veya olumsuz olmadığına bakılmaksızın en kısa sürede bilgi verilir.

Evde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti birimi evinize gelmeden önce sizden randevu alır; ziyaret edecek ekibin bilgisini verir. Randevu gününde hasta evinde muayene edilerek bilgiler kayıt altına alınır ve değerlendirilir. Gerekli hallerde sürekli kontrol altında takibini yapan hekimine yoksa aile hekimine ya da konsültan hekime görüşler sorularak hastanın diş tedavileri planlanır uygulanır.

 

Evde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri Birimi randevu sistemi ile mesai saatleri içinde çalışır.